daneshbank
04 خرداد 1402 - 12:36

واکنش نیروهای معارض بحرینی به بازداشت روحانی برجسته

نیروهای معارض بحرینی با صدور بیانیه‌ای مشترک بازداشت روحانی برجسته در بحرین را محکوم کردند و خواستار آزادی فوری وی شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نیروهای معارض بحرینی به بازداشت شیخ «محمد صنقور» روحانی برجسته بحرینی واکنش دادند و آن را محکوم کردند.

نیروهای معرض بحرین از جمله جمعیت الوفاق ملی اسلامی، احرار البحرین، الوفاء الإسلامی، العمل الإسلامی، ائتلاف 14 فوریه و جنبشحق در بیانیه‌ای مشترک  بازداشت محمد صنقور را به شدت محکوم کردند و خواستار آزادی فوری وی شدند.

در این بیانیه آمده است که بازداشت خطیب جمعه مسجد امام صادق توسط مقامات بحرینی به دلیل صحبت‌های وی درباره صهیونیست‌ها بوده است که این موضوع نشان دهنده سقوط مهیب استکبار و زوال رژیم صهیونیستی است.

بر اساس بیانیه نیروهای معارض بحرین، مقامات بحرینی با هدف قرار دادن علمای شیعه و دور زدن ساده‌ترین قوانین همزیستی همه ارزش‌ها  را زیر پا گذاشته است.

نیروهای معارض بحرینی تاکید کردند: تاریخ آل خلیفه  مملو از تبعیضات فرقه ای نسبت به مؤلفه‌های دینی و اجتماعی، حضور سیاسی، علما، نمادها، مساجد و ارزش‌هاست و دیگر چیزی در کشور به جز خود نمی‌بیند.

پیش از این نیز شیخ «عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین درباره بازداشت خطیب جمعه مسجد امام صادق اعلام کرد که شیخ صنقور نمونه زنده مؤمنی است که از خصوصیات و اخلاق نیکو برخوردار بوده و یکی از بزرگان بحرین است که بحرین به دلیل ارزش والایی که در همه زمینه‌ها دارد به وی افتخار می‌کند.

شیخ عیسی قاسم تاکید کرد که توهین به شیخ صنقور در مرکز تحقیقات جنایی توسط مقامات سیاسی و امنیتی بحرین، یک خواسته صهیونیستی است.مقامات بحرینی برای کسب رضایت رژیم صهیونیستی هر اقدامی انجام می‌دهند، حتی اگر به قیمت تخریب امنیت داخلی، تهدید صلح اجتماعی و نقض هویت اصلی میهن و کودتای احمقانه علیه تمدن کشور باشد.

 

مقامات بحرینی روز دوشنبه شیخ محمد صنقور پس از احضار در روز دوشنبه برای تحقیقات جنایی به دادستانی ارجاع دادند.

جمعیت الوفاق بحرین در توییتی اعلام کرد که که تعداد زیادی از نیروهای آل خلیفه خانه شیخ صنقور را محاصره کرده و احضاریه‌ای را برای بازجویی به وی تحویل دادند.

«جمیل کاظم»، از مقامات الوفاق بحرین نیز شیخ صنقور را از مفاخر محققین و پژوهشگران اندیشه اسلامی دانست و تاکید کرد که او گفتمان اصلاح طلبانه سیاسی معتدلی دارد که فقط به دنبال مصلحت کشور، مردم، امنیت و صلح است .

وی خواستار آزادی شیخ صنقور شد، زیرا به گفته او، این روحانی ضمانت امنیت و مدافع عدالت در بحرین است.

«عبدالجلیل خلیل» رهبر جمعیت الوفاق بحرین نیز تأکید کرد که خطبه‌های جمعه شیخ صنقور را می‌شنود و «در خطبه‌هایش چیزی جز تاکید بر تقوا، ترس از خدا و نصیحت نمی‌یابد».

بسیاری از شهروندان بحرینی احضار شیخ صنقور توسط مقامات امنیتی را محکوم کردند و هشتگ «توقف_آزار_طائفه ای» را در توییتر ایجاد کردند که این امر نشان می‌دهد این احضار در زمینه فرقه‌ای و قومیتی صورت گرفته است.

چندین منطقه بحرین نیز شاهد تظاهرات مردمی در محکومیت دستگیری شیخ صنقور بود و معترضان خواستار آزادی وی و پایان دادن به آزار و اذیت فرقه‌ای که مردم بحرین در معرض آن هستند، شدند.

مقامات بحرینی اقدام به بازداشت بسیاری از شخصیت‌ها و علمای مذهبی به رهبری شیخ «علی سلمان» دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین کرده‌اند و بسیاری را به دلایل سیاسی به حبس محکوم کرده‌اند.هر چند این حکم توسط الوفاق و بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری مورد انتقاد قرار گرفته است.

منامه همچنین به سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم از برجسته‌ترین مقامات مذهبی شیعیان بحرین دست زده است. سازمان دیده بان حقوق بشر این حکم را خودسرانه توصیف کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237635